Proces ten nazywany jest osteochondrozą lub „odkładaniem się soli”. Organizm reaguje na tempo kumulacji uszkodzonych komórek. Dlatego jeśli odkładają się one stopniowo, rozwój choroby może przebiegać bezobjawowo. W przypadku maksymalnej koncentracji organizm zaczyna reagować na skupiska martwych komórek obrzękiem i zapaleniem w przylegających tkankach miękkich. Proces ten nazywa się zapaleniem korzeni nerwowych i ma bolesny przebieg. Pierwszego dnia po pojawieniu się stanu zapalnego ludzie odczekują, obserwując co będzie, nic więcej nie robiąc.

To błąd. Nawet jeśli ból był krótkotrwały lub doszło jedynie do ograniczenia ruchów, oznacza to, że coś się stało. Jeśli wziąć pod uwagę, że obrzęk rozwija się nie od razu, a etap zaawansowania problemu pojawia się dopiero następnego dnia, nasze działania w pierwszej dobie mają charakter zabezpieczenia. Należy mieć na uwadze, że przyczyną bólu może być również przepuklina dyskowa powstała wiele lat wcześniej, która odezwała się właśnie teraz wraz ze wzrastającą degradacją kręgosłupa i przeciążeniami podczas kilku ostatnich dni. Nasze zalecenia co do działania w przypadku pojawienia się po raz pierwszy bólu opisane zostały w podrozdziale „Ból pleców”.

Zapalenie korzeni nerwowych lub, jak przyjęło się to obecnie określać, generatywno-dystroficzne zmiany w kręgosłupie, to proces związany z wiekiem, uzależniony od trybu życia i charakteru wykonywanej pracy. Dlatego pomoc organizmowi powinna polegać nie tyle na zlikwidowaniu bólu w danej chwili, co na profilaktyce. W tym celu należy poznać przyczynę choroby.

Dlaczego dochodzi do zaostrzeń

Zaostrzenie to reakcja organizmu na nagły wzrost ilości pozostałości po obumarłych komórkach w węzłach chłonnych. Wzrost ten może mieć dwie przyczyny – nagłe zwiększenie się ilości obumarłych komórek na skutek przeciążenia lub nagły wzrost tempa przenikania wcześniej obumarłych komórek z przylegających do kręgosłupa tkanek z powodu zwiększenia aktywności mięśniowej lub intensywności masażu. Wzrost aktywności mięśniowej może być spowodowany wyziębieniem, czy też nagłym wzrostem aktywności fizycznej, do której często dochodzi wraz z rozpoczęciem sezonu działkowego.

Aby uniknąć zaostrzeń, nie należy dopuszczać do akumulacji obumarłych komórek. Możliwe jest to dzięki obniżeniu prędkości obumierania komórek i wzrostowi tempa wydalania tych „odpadków” z tkanek do systemu limfatycznego za pomocą różnego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych: codzienny prysznic i masaż wibroakustyczny, który z łatwością można dawkować i przeprowadzać codziennie w warunkach domowych*.

Aby zmniejszyć możliwość uszkodzenia komórek, należy stosować zabiegi mające na celu ochronę kręgosłupa przed czynnikami zewnętrznymi i nie dopuszczać do jego przeciążenia. Obserwować płynność kroków, uważać na potknięcia, zwłaszcza przy obciążeniach, nie jeździć rowerem po drogach w złym stanie technicznym itd.

Najważniejsze jednak, naszym zdaniem, jest zwrócenie większej uwagi na codzienne masaże wibroakustyczne. Zapewniają one tkankom organizmu dostawę odpowiedniej ilości mikrowibracji. Ciężkie odpadki usuwane są poprzez naczynia limfatyczne wyłącznie dzięki energii mikrowibracji. Czas poświęcony na tego rodzaju zabiegi zwróci się w postaci podwyższonej sprawności, lepszego samopoczucia i znacznego obniżenia zachorowalności*.

Leczenie zapalenia korzonków nerwowych

Leczenie chorób kręgosłupa – zapalenia korzeni nerwowych – oraz związanych z nim chorób przewlekłych za pomocą aparatu Vitafon uważane jest za bardzo skuteczne w wielu krajach Europy*.

Zastosowanie urządzenia Vitafon pozwala na:

  • zmniejszenie bólu i obrzęku bez użycia środków przeciwbólowych*;
  • właściwe leczenie choroby, a nie tłumienie objawów;
  • zwiększenie odporności organizmu;
  • przeprowadzenie leczenia w komfortowych warunkach domowych;

Skuteczność terapii została potwierdzona badaniami naukowymi, które zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym “”Fizjoterapia Polska” (nr 3/2013. Ocena efektów analgetycznych terapii wibroakustycznej w leczeniu dolegliwości bólowych części lędżwiowo-krzyżowej  kręgosłupa u pracowników biurowych) oraz w czasopiśmie naukowym “Medycyna Sportowa” (nr 3/2013r., volumen 29. Ocena skuteczności skojarzonej terapii wibroakustycznej i magnetostymulacji na ból i ruchomość kręgosłupa kierowców zawodowych z zespołem bólowym odcinka lędżwiowego kręgosłupa).

*Prosimy zwrócić uwagę na fakt, że wyniki leczenia są oparte na indywidualnych doświadczeniach. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować takich samych wyników dla wszystkich użytkowników terapii Vitafonem.W celu zapewnienia jak najlepszej obsługi pacjenta oferujemy w ciągu 60 dni możliwość bezwarunkowego zwrotu urządzenia w przypadku braku pozytywnych wyników leczenia.

Pytania i odpowiedzi

Czy wibroakustyczne metody leczenia są bezpieczne?
Wibroakustyczne metody leczenia są bezpieczne i nie mają efektów ubocznych. W urządzeniach wibroakustycznych wykorzystywane jest pasmo częstotliwości i amplituda drgań zgodna z naturalnymi mikrowibracjami żywych organizmów.

Czy możliwe jest zastosowanie terapii wibroakustycznej w warunkach domowych?
Istnieje cały szereg urządzeń przeznaczonych do zastosowania w domowych warunkach, których mogą używać wszyscy członkowie rodziny.

Czy potrzebne są jakieś specjalne umiejętności do stosowania urządzenia wibroakustycznego?
Urządzenia do użytku domowego są łatwe w eksploatacji i mogą ich używać nawet dzieci.

Wiele osób zadaje pytanie, czy można nie fonować obszarów nerek i wątroby?
Można, jednak tylko w młodszym wieku. Organizm regeneruje się tak szybko, jak szybko nerki i wątroba radzą sobie z oczyszczaniem krwi i limfy. Po przekroczeniu 40 roku życia aktywność tych organów ulega obniżeniu. Fonowanie obszaru nerek i wątroby poprawia ich funkcjonowanie, sprzyja normalizacji ciśnienia tętniczego i – w konsekwencji – wzrostowi zdolności do pracy, ponieważ prowadzi do wzmocnienia siły mięśni*.