Metoda ta polega na oddziaływaniu na miejsce złamania za pomocą wibracji o częstotliwości odpowiadającej słyszalnemu dźwiękowi, wydawanych przez niewielkie urządzenie. Komórki organizmu odbierają wibracje, przez co szybkość przeprowadzanych wewnątrz nich reakcji chemicznych zostaje zwiększona. Innymi słowy, szybkie drgania wywołują m.in. szybszy przepływ krwi, limfy i płynów osmotycznych na danym obszarze, co w rezultacie prowadzi do szybszej regeneracji organizmu.

Rodzaje złamań

Z badań przeprowadzonych w Rosyjskim Naukowo-Badawczym Instytucie Traumatologii i Ortopedii im. R.R. Wredena wynika, że stosowanie masażu wibroakustycznego cztery razy dziennie po 30 minut pozwala na skrócenie czasu złamania średnio o tydzień. Badania te przeprowadzano wśród pacjentów ze złamaniami kości dłoni – złamaniami o tyle uciążliwymi, że w ponad 60% przypadków po konsolidacji kości nie dochodzi do pełnego przywrócenia sprawności dłoni. W grupie ponad 50 pacjentów, których poddano terapii wibroakustycznej, zaobserwowano nie tylko szybsze gojenie się złamań, lecz również skrócenie czasu rehabilitacji i niezdolności do pracy. Osoby, których rehabilitacja obejmowała również terapię wibroakustyczną odzyskiwały sprawność dłoni średnio o 10 dni wcześniej od tych, które dochodziły do zdrowia metodami tradycyjnymi. Oprócz niewątpliwych korzyści długofalowych masaż urządzeniami wibroakustycznymi przynosi również dodatkowe, szybko odczuwalne korzyści w postaci łagodzenia bólu i zmniejszania obrzęku.

Warto również wspomnieć, że z uwagi na swoje delikatne oddziaływanie na tkanki masaż wibroakustyczny jest jedynym rodzajem masażu, który wolno stosować podczas zrastania się złamań. Gdzie zatem można poddać się fonowaniu? We własnym domu!

 

 


***